Pacjenci z orzeczeniem 47DN i 47ZN
Dnia 9 maja 2018 roku została uchwalona „Ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności". Wprowadzono uprawnienie 47ZN na podstawie, którego pacjentowi przysługuje nielimitowana liczba sztuk wyrobu medycznego na miesiąc, analogicznie jak pacjentom z uprawnieniem 47DN.
Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (47ZN) mogą ubiegać się o refundację wyrobu przez upływem dwóch lat, gdyż limit ilościowy dla tej grupy został zniesiony. Limit kwoty refundacji pozostaje bez zmian.
Zmiany w stanie fizycznym
Z dniem 1 grudnia 2021 roku zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie", w przypadku refundacji protez piersi okres ich użytkowania może ulec skróceniu na podstawie poniższych kryteriów:
- u osób dorosłych w przypadkach zmian w stanie fizycznym powodujących konieczność skrócenia okresu użytkowania wyrobu medycznego, a możliwości regulacji tego wyrobu zostały wyczerpane;
- u dzieci do 18. roku życia, gdy możliwości regulacji wyrobu zostały wyczerpane, a wystąpiły zmiany w stanie fizycznym w wyniku:
a) zabiegów chirurgicznych lub jednostek chorobowych powodujących konieczność skrócenia okresu użytkowania wyrobu medycznego,
b) rehabilitacji;
c) rozwoju fizycznego.
Wniosek o skrócenie okresu użytkowania wyrobu medycznego wystawiony przez lekarza uprawnionego do wystawienia zlecenia, musi zawierać szczegółowe uzasadnienie medyczne zgodne z podstawowymi kryteriami przyznawania tego wyrobu.
ULOTKA INFORMACYJNA DLA LEKARZA
Dla osób z niepełnosprawnością przewidziano możliwość ubiegania się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) czy też w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) o dofinansowanie do zakupu niezbędnego zaopatrzenia ze środków PFRON.
Wnioski można składać przez cały rok, obowiązuje jednak kryterium dochodowe. Aktualne kwoty można znaleźć m.in. na stronach internetowych PCPR lub Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami, wysokość dofinansowania do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, o jakie osoba z niepełnosprawnością może się starać w PCPR, wynosi:
- do 100 proc. kosztów udziału własnego osoby z niepełnosprawnością w limicie ceny, jeżeli taki udział jest wymagany,
- do 150 proc. kwoty limitu na dany sprzęt, jaki został wyznaczony przez NFZ, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.
Dodatkowe informacje do pobrania
PRZYKŁADY CHORÓB PIERSI W KLASYFIKACJI ICD-10