Refundacja wyrobów uciskowych NFZ 2024

Wyroby uciskowe są bardzo ważne w zapobieganiu i leczeniu obrzęku limfatycznego. Dobrze dobrane i regularnie używane, pomagają znacznie w kompleksowym leczeniu obrzęku. NFZ wprowadził refundację na wyroby uciskowe produkowane seryjnie i zmienił zasady refundacji na odzież kompresyjną wykonywaną na zamówienie.

Dotychczas refundowane były tylko produkty uciskowe na zamówienie (szyte na miarę). Od 1 stycznia 2024 roku wprowadzono również refundację na produkty produkowane seryjne, np. rękawy uciskowe, rękawiczki uciskowe, odzież uciskową na stopę, pończochy, podkolanówki czy rajstopy.

Refundacja wyrobów kompresyjnych produkowanych seryjnie, w niektórych produktach została podzielona w zależności od wieku pacjenta, 90% refundacji dla dzieci do 18 r.ż. oraz 70% refundacji dla dorosłych powyżej 18 r.ż. W produktach takich jak: podkolanówki uciskowe, pończochy uciskowe oraz rajstopy uciskowe refundacja została podzielona w zależności od stopnia ucisku wyrobu (do 22 mmHg, do ucisku 32 mmHg oraz do ucisku 34 mmHg). Im wyższy stopień ucisku tym wyższa jest refundacja.