Witaminy - nie samą wodą w upały człowiek żyje

Fala upałów przetacza się nad Polską. Wszyscy wiemy, aby spożywać odpowiednie ilości wody. Woda to jednak nie wszystko, by zachować pełnię swoich sił i sprawność ciała, jak i umysłu. Nasz organizm potrzebuje także odpowiednią ilość witamin i minerałów! Kilka faktów:
 
✅ Odpowiednia suplementacja witamin zapewnia dobre zdrowie i samopoczucie.
✅Egzystencja witamin w ustroju potrzebna jest do prawidłowej pracy całego organizmu. Stałe dostarczanie witamin z zewnątrz, czyli w sposób egzogeniczny, płynie z niezdolności organizmu ludzkiego do ich samodzielnego wytwarzania (wyjątkiem jest witamina D, którą w śladowych ilościach organizm człowieka może produkować sam, z pomocą promieniowania słonecznego).
✅ Nadmiar witamin w organizmie nazywamy hiperwitaminozą, niedostatek hipowitaminozą, natomiast całkowity brak awitaminozą. Niezwykle ważne jest, aby każda z witamin utrzymywała się na stałym i właściwym poziomie w organizmie.
✅ Witaminy pełnią w organizmie bardzo wiele funkcji – te rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) mogą być magazynowane w organizmie (głównie w wątrobie i tkance tłuszczowej), a ich rolą jest m.in. uczestnictwo w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, regulacja procesów krzepnięcia krwi oraz spełnianie funkcji antyoksydacyjnej. 
✅ Witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są magazynowane w organizmie, ich nadmiar jest usuwany z moczem, pełnią m.in. funkcję koenzymów i kofaktorów różnych układów enzymatycznych (a po ludzku - to takie "dobre dopalacze" ;-) ) i uczestniczą w metabolizmie cukrów, tłuszczów, białek oraz w gospodarce mineralnej organizmu.