Boli mnie pięta…

Boli mnie pięta… Jeśli to nie ostroga kości piętowej, to co?

Konsultacja merytoryczna mgr rehabilitacji Jerzy Kowalski, Zduńska Wola


Ból pięty może mieć wiele przyczyn. Najczęściej spowodowany jest stanem zapalnym przyczepu rozcięgna podeszwowego do kości piętowej, rzadziej uciskiem na nerw, zapaleniem kaletki maziowej czy chorobą Haglunda-Severa. Niezależnie od powodu dolegliwości konieczna jest wizyta u specjalisty.

Wkładki do butów do kupienia w naszych sklepach stacjonarnych oraz na sklep.korim.pl

 Dolegliwości bólowe pięty – przyczyny
·         Stan zapalny (a właściwie uszkodzenie włókien kolagenowych) rozcięgna podeszwowego, czyli cienkiej, twardej i płaskiej struktury włóknistej utrzymującej wysklepienie podłużne stopy.
·         Zmiany zwyrodnieniowe okolicy guza piętowego kości piętowej.
·         Zmiany troficzne okostnej, czyli dobrze unerwionej i unaczynionej błony, która otacza kość piętową.
·         Ucisk na nerw piszczelowy i jego odnogi w okolicy pięty.
·         Zapalenie kaletki maziowej.
·         Choroba Haglunda-Severa – jałowa martwica guza kości piętowej.
·         Złamanie kości piętowej.

Trochę teorii z anatomii
Rozcięgno podeszwowe jest zbudowane z gęstej tkanki łącznej, przez co jest bardzo elastyczne i wytrzymałe. Biegnie od pięty w kierunku palców stopy i składa się z 3 pasm:
·         centralnego – najgrubszego,
·         przyśrodkowego – znajdującego się na wewnętrznej stronie stopy,
·         bocznego – znajdującego się na zewnętrznej części stopy.
Taka budowa rozcięgna zapewnia odpowiednie rozłożenie obciążeń w trakcie poruszania się (chodzenia i biegania) i pozwala stopie amortyzować siłę nacisku podłoża na kończynę.

Przyczyny powstawania zapalenia
W jaki sposób budowa stopy i tryb życia przyczyniają się do pojawiania się bólu w pięcie? Które osoby są w grupie podwyższonego ryzyka? Oto przyczyny powstawania zapalenia:
·         nieprawidłowości w budowie stopy (stopa końska, szpotawa pięta, stopa płasko-koślawa, stopa wydrążona),
·         długie stanie na twardym podłożu,
·         silne i napięte mięśnie łydki,
·         nadmierne napięcie ścięgna Achillesa,
·         nadwaga (lub nagłe skoki wagi),
·         tryb pracy wymagający statycznej pozycji stojącej,
·         sport (w szczególności biegi długodystansowe, koszykówka, taniec),
·         wiek (zmiany degeneracyjne tkanek),
·         złe buty z twardą podeszwą.

Wizyta u specjalisty i rehabilitacja
Rehabilitant najpierw przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz bada całą kończynę, w której pojawia się dolegliwość. Na pewno będzie też sprawdzał obuwie, czy nie jest za twarde lub niesymetrycznie starte. U sportowców ważne będzie też omówienie treningów. Zwykle zalecone będzie też zrobienie zdjęcia rtg. Po tym specjalista będzie w stanie ocenić na ile szybko możliwe jest wyleczenie i jakie wkładki ortopedyczne będą potrzebne.
Wkładki odciążające bolesne miejsce, a ściślej mówiąc przesuwające punkt maksymalny obciążenia z miejsca bolesnego na zdrową część kości piętowej, powinny być uwzględnione w programie leczniczym od samego początku, a towarzyszyć powinny im zabiegi lecznicze.W pierwszej fazie rehabilitacji należy działać spokojnie. W razie wskazań lekarza należy schudnąć i przerwać intensywne treningi aż do całkowitego wyleczenia. Fizjoterapeuta może wdrożyć odpowiednie zabiegi i ćwiczenia, przykładowo:
·         rozciąganie mięśnia brzuchatego i płaszczowatego,
·         rozciąganie rozcięgna podeszwowego,
·         terapia manualna mięsni łydki,
·         głęboki masaż poprzeczny rozcięgna,
·         schładzanie,
·         ultradźwięki,
·         fala uderzeniowa,
·         plastry Kinesiology Taping.

Podjęcie takiego leczenia gwarantuje skuteczność w 95% przypadków osób z dolegliwością powięzi. Jeśli zabiegi przez 12 miesięcy nie dają efektów, należy wykonać operację.

Wkładki i podpiętki odciążające piętę
Carlo – wkładki do obuwia codziennego i sportowego, przeznaczone dla osób z ostrogą piętową i odczuwających ból pięty podczas chodzenia. Miękka poduszka amortyzująca tyłostopie zapobiega uciskowi bolącej pięty. Wyściółka z mikrofibry przyjazna skórze.
Dynamic Ostrog (standard i space) – przeznaczone do obuwia roboczego i codziennego, dla osób z ostrogą piętową, zapaleniem rozcięgna podeszwowego i bólem w okolicy pięty. Wspierają łuk podłużny, mają pelotę w kształcie litery M, która odciąża śródstopie. Pianka amortyzuje mikrowstrząsy, a korytkowe wyprofilowanie stabilizuje piętę. Wyściółka z coolmaxu odprowadza pot i pomaga utrzymać suche stopy.
Podpiętka Memo ostrog Lux – dla osób z ostrogą kości piętowej i dolegliwościami bólowymi pięty. Wyciągnięcie elementu w kształcie kropli zapobiega uciskowi bolącej ostrogi oraz powstawaniu stanów zapalnych. Zalecane do wszystkich typów obuwia z zabudowaną piętą. Wyściółka z naturalnej skóry.
Podpiętka Memo ostrog – dla osób z ostrogą kości piętowej i dolegliwościami bólowymi pięty. Wyciągnięcie krążka zapobiega uciskowi bolącej ostrogi oraz powstawaniu stanów zapalnych. Zalecane do wszystkich typów obuwia z zabudowaną piętą. Wyściółka z naturalnej skóry.

 

Źródło: www.mazbit.pl